Relacje

Polsko-niemieckie rozmowy o transporcie

28 lutego 2018

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rozmawiał w Berlinie ze swoim odpowiednikiem między innymi na temat polityki transportowej i projektów infrastrukturalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania – poinformowało ministerstwo infrastruktury w czwartkowym komunikacie.

„Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk i niemiecki federalny minister transportu i infrastruktury cyfrowej, Christian Schmidt w ramach dwustronnej dyskusji, przeprowadzili wymianę informacji na temat polityki transportowej, projektów infrastrukturalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz europejskiej polityki transportowej, między innymi TEN-T oraz Via Carpatia” – napisano w komunikacie resortu transportu. „Postanowili, że dobra współpraca między dwoma krajami w dziedzinie transportu oraz wymiana informacji będzie kontynuowana i pogłębiana” – dodano.

– Poruszaliśmy przede wszystkim problem transportu drogowego, dyrektywy o delegowaniu w transporcie, bo to niezmiernie ważne” – powiedział w rozmowie z TVP Info Adamczyk.

Minister Adamczyk przypomniał, że Republika Federalna Niemiec ma zupełnie inne stanowisko w sprawie dyrektywy o delegowaniu w transporcie.

– Powiem wprost: to, co się proponuje w Komisji Europejskiej, wcześniej proponowano w postaci przepisów tzw. MiLOG, to rozwiązania protekcjonistyczne. One chronią rynek niemiecki, a my przecież mamy do czynienia z wolnym przepływem usług i towarów w Unii Europejskiej i tego też oczekujemy od naszych partnerów – powiedział minister.

Adamczyk powiedział też, że pozytywnie przyjął stanowisko Niemiec w sprawie budowy trasy Via Carpatia i włączenie jej w europejską sieć transportową.

„Minister transportu RFN powiedział, że droga ta jest z jego punktu widzenia potrzebna Europie, mam przekonanie, że kiedy będziemy starali się o wpisanie Via Carpatii w sieć bazową, w główną sieć komunikacyjną Unii Europejskiej, nie będziemy z tym mieli większych problemów. Szukamy wszędzie zwolenników, sojuszników i tych, którzy wspierają projekt Via Carpatii. Na pewno strona niemiecka nie będzie przeciwna” – powiedział minister.

Źródło: MIiB