Prawo

Zaświadczenia A1 – ma być elastyczniej

5 lutego 2018

ZUS prace nad uelastycznieniem i ułatwieniem wydawania pracodawcom zaświadczeń A1 dla ich pracowników, którzy pracują na terenie innych krajów Unii Europejskiej. – Szczególnie chodzi o podejście do rozumienia pojęcia centrum interesów życiowych. ZUS otrzymał propozycję Resortu Pracy w tym zakresie, do której odniesie się w przyszłym tygodniu – prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas spotkania z przedstawicielami związku pracodawców Transport i Logistyka Polska, które odbyło się 1 lutego w siedzibie Konfederacji Lewiatan.

Członkowie TLP dowiedzieli się również, że od 1 lutego w oddziałach ZUS rozpoczęli działalność doradcy płatników składek, którzy udzielą informacji dotyczących rozliczeń z ZUS, konta, ubezpieczeń i składek.

Maciej Wroński, prezes TLP zwrócił uwagę, że administracja w dalszym ciągu zwleka z rozwiązaniem problemu, który dotyka dużą grupę pracowników polskiego sektora transportu. Kluczowym dla branży jest ostateczne stwierdzenie, według jakiego kryterium będzie oceniane czy kierowca powinien być ubezpieczony w Polsce. A co więcej – czy kryterium to umożliwi firmom zatrudnianie kierowców – obywateli państw trzecich.

To szczególnie istotne w kontekście deficytu kierowców, z którym od wielu lat boryka się branża. W uzupełnieniu Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan dodał, że zagadnienie to ma ogromne znaczenie również z punktu widzenia konkurencyjności polskich przedsiębiorców.

Źródło: tlp.org.pl