Technika

EETS w końcu rusza. Jedno urządzenia do naliczania myta w całej Europie

25 stycznia 2018

Prace nad technicznymi aspektami wprowadzenia na terenie krajów UE jednego urządzenia do rozliczania opłat drogowych dobiegły końca. O szczegółach uruchomienia systemu mówi Jürgen Steinmeyer, dyrektor departamentu opłat drogowych w DKV Euro Service.

Przewoźnicy długo czekali na wprowadzenie urządzenia, które umożliwiałoby rozliczanie opłat drogowych w całej Europie. Czy nadszedł już ten moment?

– Od początku 2018 r. oferujemy klientom DKV BOX EUROPE – nowoczesne urządzenie pokładowe przystosowane do pracy w systemie EETS. Spełnia ono aktualne wymagania obowiązujące we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie je można w przyszłości stosować na terenie całej Europy.

Jak rozpoznać, że oferowane urządzenie do ewidencjonowania opłat drogowych jest zgodne z EETS?

 – Przede wszystkim firma oferująca usługi rozliczania opłat drogowych powinna być certyfikowanym dostawcą rozwiązań EETS lub zaopatrywać się w urządzenia u takiego dostawcy. Urządzenia DKV BOX EUROPE oferowane przez DKV EURO SERVICE pochodzą od Toll4Europe GmbH, certyfikowanego dostawcy rozwiązań EETS. Co do samego urządzenia: każdy z krajów członkowskich UE określił w tzw. Toll Domain Statement, jakie wymagania musi spełniać urządzenie do ewidencjonowania opłat drogowych, aby być zgodne z systemem poboru opłat obowiązującym na jego terenie. Krótko mówiąc, jeśli urządzenie nie spełnia wymagań obowiązujących w tym kraju, to nie można go tam używać. To, że urządzenie jest zgodne z lokalnym systemem EETS i może być w danym kraju stosowane, potwierdza odpowiedni certyfikat.

Co obejmuje niezbędne wyposażenie techniczne urządzenia EETS?

– Urządzenie musi być wyposażone w hybrydowe rozwiązania do komunikacji bezprzewodowej, czyli umożliwiać ewidencjonowanie oraz rozliczanie opłat drogowych zarówno w systemach opartych na technologii DSRC (Dedicated Short Range Communications), jak i GNSS (Global Navigation Satellite System). DKV BOX EUROPE opracowano na bazie najnowszej generacji urządzenia Sitraffic-Sensus-Unit produkcji firmy Siemens i spełnia ono już dziś wszystkie wymienione wymagania. Wiemy jednak, że na rynku oferowane są boxy rzekomo zgodne z systemem EETS, które nie spełniają wszystkich wymogów, i konieczna będzie ich ponowna wymiana. Warto więc zdecydować się na DKV BOX EUROPE, o którym wiadomo, że będzie spełniać przyszłe wymagania.

Jakie zalety ma DKV BOX EUROPE?

– Jest to urządzenie pokładowe wyposażone w funkcję Plug and Play, które można w dowolnym momencie przenieść i zainstalować w innym pojeździe. Tym samym nie wymaga ono czasochłonnego montażu czy modyfikowania w specjalistycznym warsztacie. Transmisja danych do urządzenia pokładowego odbywa się bezprzewodowo.

Które kraje zostaną objęte zasięgiem urządzenia?

– Od początku 2018 r. rozliczamy już w ten sposób opłaty drogowe w Belgii. Krótko po tym dojdą Austria, Francja, Hiszpania, Portugalia oraz Włochy. W następnej kolejności – Niemcy i Polska.


Panie Dyrektorze, dziękuję za rozmowę.