Logistyka

Rozbudowa przejść granicznych w Kuźnicy

10 stycznia 2018

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku planuje inwestycje na przejściach – drogowym i kolejowym – z Białorusią w Kuźnicy. Przebudowany zostanie układ komunikacyjny na samej granicy: mają tam powstać cztery dodatkowe pasy ruchu. Razem z obecnymi będzie ich osiem. Powstaną też pawilony do kontroli odpraw samochodów ciężarowych, by zwiększyć przepustowość przejścia.

Ewa Stachowicz dyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedziała, że po rozbudowie będzie można jednocześnie odprawiać dwie ciężarówki, gdy obecnie jedną. Oba projekty są pozytywnie ocenione, ich realizacja zacznie się w 2018 r.

Krajowa Administracja Skarbowa zwraca uwagę, że ruch na przejściu rośnie, a większa liczba pasów poprawi jego przepustowość i skróci czas odpraw. Według danych służb, w 2017 r. odprawiono tam (dane styczeń-listopad) 427 tys. aut osobowych, wjeżdżających do Polski i 431,3 tys. wyjeżdżających oraz blisko 100 tys. wjeżdżających i 148,7 tys. wyjeżdżających z Polski ciężarówek.

Z budżetu państwa będzie sfinansowana inwestycja na przejściu kolejowym w Kuźnicy. Za 21 mln zł zostanie tam zainstalowany skaner do prześwietlania pociągów towarowych – pierwsze takie urządzenie w województwie podlaskim.

Źródło: www.wnp.pl