Prawo

Słowenia: od 1 kwietnia nowy system poboru opłat drogowych

9 stycznia 2018

Od 1 kwietnia 2018 r. w Republice Słowenii będzie funkcjonował nowy system poboru opłat dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej (dmc) 3,5 t – DarsGo. Od tego dnia nie będzie możliwości uiszczania opłat drogowych w dotychczas przyjęty sposób, tj. poprzez bieżące regulowanie należności w miejscu poboru opłat, na tzw. bramkach.

Równocześnie, z użytku wycofane zostaną dotychczas stosowane środki elektroniczne: karty DARS oraz tablice elektroniczne systemu ABC. Z sieci słoweńskich dróg płatnych będą mogły korzystać jedynie te pojazdy o dmc powyżej 3,5 t, które zostaną zarejestrowane w systemie DarsGo oraz wyposażone w urządzenie pokładowe DarsGo, które umożliwi samodzielne naliczenie opłaty drogowej.

Rejestracja w systemie oraz uzyskanie urządzenia pokładowego DarsGo jest już możliwe w punktach obsługi DarsGo w Lublanie, na MOP w miejscowości Lopata, Maribor i Grabonoš oraz na przejściach granicznych Obrežje, Gruškovje i Fernetiči. Od początku roku 2018 rejestracja i odbiór urządzenia pokładowego DarsGo będzie możliwy także na stacjach paliw, zlokalizowanych na MOP oraz za pośrednictwem strony internetowej www.darsgo.si.

Zaleca się, by użytkownicy systemu DarsGo odpowiednio wcześnie zadbali o dopełnienie wszelkich formalności związanych z nowym systemem poboru opłat, w ten sposób unikając ewentualnych kolejek w pierwszych dniach działania systemu. Do 31 marca 2018 r. włącznie obowiązywać będzie dotychczas przyjęty sposób uiszczania opłat drogowych. Urządzenie pokładowe DarsGo można umieścić w pojeździe przed 1 kwietnia 2018 r., gdyż transakcje finansowe dokonywane przy jego pomocy przed tym terminem nie będą przeprowadzane.

Dodatkowe informacje związane z systemem DarsGo można uzyskać na infolinii DARS pod nr tel. +386 1 518 8 350, pod adresem e-mail: info@darsgo.si oraz na stronie internetowej www.darsgo.si.

Źródło: Konsulat RP w Lublanie