Prawo

Dofinansowanie spółek ma być opodatkowane

14 listopada 2017

Pomyłka ustawodawców, czy celowe działanie? – zastanawiają się na łamach Dziennika Gazeta Prawna specjaliści od finansów. Obecnie wniesienie wkładu pieniężnego do spółek nie jest opodatkowane. Jest uznawane za czynność neutralną pod względem podatkowym. Tymczasem w ubiegły piątek Senat zgodził się na nowelizację ustaw o PIT, CIT i ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, zakładającą opodatkowanie pieniężnych wkładów do spółek. Dotychczas opodatkowane były tylko niepieniężne doinwestowania.

Problem w tym, że Senat przyjął nowelizację bez poprawek, więc nie wróci ona już do Sejmu i nie będzie można jej poprawić. Czeka już tylko na podpis prezydenta. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

Zgodnie z nowelizacją, fiskus pobierze podatek dochodowy nie tylko przy aportach (czyli niefinansowych zasileniach spółek, np. nieruchomości, maszyny i urządzenia, akcje i udziały), jak dotychczas, ale także od gotówki wnoszonej do spółek, i to zarówno do spółek dopiero tworzonych, jak i już istniejących. Eksperci są zdumieni, że tak duża zmiana mogła przejść niezauważenie przez rząd, Sejm i Senat. Po kieszeni dostaną wszyscy inwestorzy instytucjonalni, którzy lokują pieniądze w spółki już istniejące, jak też nowo tworzone. Doradcy podatkowi są zdumieni. Podejrzewają, że to ewidentny błąd ustawodawcy – prawdopodobnie z obecnego przepisu wycięto o kilka wyrazów za dużo.

Zakłada opodatkowanie wszelkich wkładów do spółek kapitałowych – nie tylko, jak dziś, niepieniężnych (czyli np. w postaci nieruchomości, maszyn i urządzeń, akcji i udziałów), ale i pieniężnych.

Zmiana uderza w inwestorów instytucjonalnych, którzy są podatnikami CIT, a więc w firmy i instytucje, które chcą założyć spółkę kapitałową, dofinansować start-up albo dokapitalizować inną spółkę, np. giełdową (nie dotyczy natomiast inwestorów będących osobami fizycznymi).

Już w momencie wnoszenia wkładu pieniężnego do spółki będą oni mieli przychód, z którego będą musieli rozliczyć się z fiskusem.

Obecnie wniesienie wkładu pieniężnego nie jest opodatkowane. Jest uznawane za czynność neutralną pod względem podatkowym.

Źródło: www.gazetaprawna.pl