Technika

Aplikacja zamiast „prawka”, polisy OC i dowodu rejestracyjnego

22 sierpnia 2017

Jak donosi portal Polsat News Ministerstwo Cyfryzacji chce oszczędzić kierowcom kłopotów z wożeniem ze sobą dokumentów niezbędnych do poruszania się po drogach. Już niedługo polisę OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy ma zastąpić aplikacja.

Interpelację ws. możliwości jazdy samochodem bez dokumentów wystosował do ministra infrastruktury poseł Tomasz Jaskóła z ugrupowania Kukiz‘15.

W odpowiedzi przypomniano, że Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi aktualnie pilotaż nowej usługi: mDokumentów. Pierwszym z nich będzie mDowód – obecnie testowany w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Tam interesanci mogą korzystać z elektronicznego dokumentu w wybranych okienkach urzędów.

W kolejnych etapach wdrażania mDokumentu pojawić się mają się również elektroniczne wersje dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i ubezpieczenia OC. Dokumenty kierowcy i pojazdu będą dostępne przez aplikację, którą kierujący uruchomi w swoim telefonie komórkowym oraz za pośrednictwem terminali mobilnych, którymi dysponuje policja.

Nie jest jednak planowana likwidacja papierowej formy dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. Tyle, że dokumenty będzie można zostawić w domu.

Źródło: polsatnews.pl