Prawo

Kolejne magnesowe ingerencje w tachografy

17 sierpnia 2017

6 nałożonych mandatów karnych po 2 tys. zł na kierujących oraz tyle samo wszczętych postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorców, każde z nich zagrożone karą finansową w wysokości 5 tys. zł – to wynik dwugodzinnych nocnych kontroli pojazdów ciężarowych na autostradzie A1, wykonanych przez bydgoskich inspektorów ITD.

W nocy z piątku na sobotę (11 – 12 sierpnia br.) inspektorzy z WITD w Bydgoszczy przeprowadzili nocne działania na kujawsko-pomorskim odcinku autostrady A1 – Amber One. Były one ukierunkowane przede wszystkim na wykrywanie niedozwolonych ingerencji w zapisy tachografów.

W trakcie czynności sprawdzających inspektorzy ujawnili 6 przypadków ingerencji w zapisy urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców. Manipulacje w zapisy tachografów polegały na podłączeniu niedozwolonego urządzenia, jeździe na cudzej karcie kierowcy lub magnesie przyczepionym do czujnika ruchu.

Za stwierdzone naruszenia nałożono na kierujących pojazdami 6 mandatów karnych po 2 tys. zł oraz wszczęto wobec przedsiębiorców tyle samo postępowań administracyjnych. Każde z nich jest zagrożone karą finansową w wysokości 5 tys. zł.

Bydgoscy inspektorzy zaplanowali już kolejne działania wymierzone w ujawnianie stosowania nadużyć w zakresie niedozwolonych ingerencji w zapisy tachografów.

Jednym z podstawowych elementów przeprowadzonych kontroli było badanie kierujących pojazdami ciężarowymi na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wszyscy byli trzeźwi.

Źródło: www.gitd.gov.pl