Prawo

„Metoda rumuńska” okradania jadących ciężarówek

8 sierpnia 2017

Holenderska policja poinformowała o rozbiciu i zatrzymaniu gangu wyspecjalizowanego w kradzieżach smartfonów z ciężarówek podczas jazdy na autostradzie. Jego członkowie pochodzili z Rumunii, stąd nazwa tego zuchwałego sposobu kradzieży „metoda rumuńska”.

Do zatrzymania pięciu Rumunów w wieku od 33 do 35 lat doszło w pobliżu granicy z Niemcami. Zarzuca się im udział w kradzieży iPhone’ów wartości pół miliona euro z ciężarówki jadącej autostradą A73 na południowym wschodzie Holandii.

„Metodą rumuńską” ostatni raz złodzieje zadziałali w nocy z 24 na 25 lipca. Grupa mężczyzn jadących samochodem zbliżyła się wówczas do ciężarówki. Jeden z nich wyszedł podczas jazdy przez otwierany dach, zdołał otworzyć tylne drzwi ciężarówki i wszedł do środka. Następnie podawał kartony wypełnione smartfonami przez otwarty dach wspólnikom wewnątrz samochodu – podała holenderska policja.

Co najmniej 17 podobnie przeprowadzonych kradzieży, prawie w każdym przypadku iPhone’ów, zostało w ostatnich latach zgłoszonych w różnych krajach Europy. Policjanci określają je jako kradzieże „metodą rumuńską”.

Źródło: TVN Turbo