Prawo

Na Wyspy z paszportem

4 sierpnia 2017

Do marca 2019 r. brytyjski rząd wprowadzi nowe rozwiązania w sprawie wjazdu unijnych obywateli na Wyspy – zapowiada brytyjski minister do spraw imigracji, Brandon Lewis. Chodzi o wprowadzenie konieczności posiadania przy sobie paszportu przez wjeżdżających, co ma bezpośredni związek z Brexitem.

Brytyjskiemu ministerstwu zależy na likwidacji obecnego swobodnego przepływu osób między Zjednoczonym Królestwem i Unią Europejską, czemu ma służyć nowy system imigracyjny, który ma zacząć funkcjonować wiosną 2019 r. Sprawa utrudni życie przewoźnikom drogowym i kierowcom. Ale to nie koniec problemów, czekających firmy transportowe wożące do Wielkiej Brytanii. Na granicach Wielkiej Brytanii zostaną wprowadzone kontrole celne, co wymaga stworzenia ogromnych parkingów dla ciężarówek. Nie do uniknięcia są też kolejki na brytyjskich granicach.

Dodatkowo konieczne będzie stworzenie nowego systemu celnego w taki sposób, by uniknąć poważnych zakłóceń. Sprawa jest pilna, gdyż przedsiębiorstwa muszą wiedzieć wcześniej, na jakich zasadach będą obracać towarami.